- Cart is empty
Panasonic 8.5kg Top Loader Washing Machine - Grey (NA-F85AR1HNZ)
Panasonic 8.5kg Top Loader Washing Machine - Grey (NA-F85AR1HNZ)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $929 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience next-level stain removal and keep your clothes spotless clean with the Panasonic 8.5kg 6 Program Top Loading Washing Machine! This nifty appliance features StainMaster Active Wave Pulsator with an 8-wing design to provide washing with a matching scrubbing effect. It also integrates an ActiveFoam System, which creates fine, dense foam that helps penetrate fabrics and remove dirt for better results. Plus, this unit showcases a wide opening and a lower front height, making loading and unloading clothes extra easy.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | NA-F85AR1HNZ |
| Colour | Grey |
| Family | Stain Care |
|---|
| Load Capacity | 8.5 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 8.5 KG |
| Energy Star Rating | 2.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 559 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 3.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 97 L per wash |
| Water Pressure | 0.01 - 1 Mpa |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Dispensers | Liquid, Powder Detergent & Softener Dispensers |
|---|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Door Type | Lift-Up Lid |
| Height with Lid Open | 1,452 mm |
| Door Design | Tempered Glass Lid with Print |
| Control Panel Type | Digital Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Rear of Washing Machine |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Number of Wash Programs | 6 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Daily Wash, Quick Wash, Delicate, Cotton Eco, Bedding, Air Dry |
| Extras Programs | Air Dry, Tub Hygiene, StainMaster |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Hot & Cold Water Supply Required |
| Wattage/Voltage | 220V / 50Hz |
|---|
| Height | 1069 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 672 mm |
| Product Weight | 42 kg |
| Packaged Width | 66.4 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 75.5 cm |
| Packaged Height | 115.8 cm |
| Packaged Weight | 48 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














