- Cart is empty
Husky 130L Bar Fridge Beverage Centre - White (HUS130CNWH)
Husky 130L Bar Fridge Beverage Centre - White (HUS130CNWH)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,119 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Meet the Husky 130L Bar Fridge Beverage Centre, where every drink is perfectly chilled and ready to serve. Boasting ample space and adjustable shelves, this unit lets you organise your favourite drinks effortlessly, whether they’re in bottles or cans. It is also made to fit under standard counters, making it a perfect addition to any home bar or entertainment area.
Key Overview
Product Highlights
*Please Note: Depending on the humidity levels in your space, the bar fridge may experience condensation on the glass door. For environments with high humidity, consider opting for a bar fridge with a solid door or a heated glass door, which prevents condensation buildup.
| Brand | Husky |
|---|---|
| Product Type | Beverage Centre |
| Model Number | HUS130CNWH |
| Colour | White |
| Total Capacity | 130 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 130 L |
| Energy Consumption | 120 kWh/year |
|---|
| Refrigerator Type | Bar Fridge |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Chrome Coated Wire Racks |
|---|---|
| Shelf Type | Adjustable Shelves |
| Number of Shelves | 4 x Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Temperature Range (°C) | 0°C to 10°C |
|---|---|
| Cooling System | Cyclic Cooling |
| Number of Cooling Zones | 1 x Cooling Zone |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | ST |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Exterior Door Finish | White |
| Door Type | Flush Door |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Manual Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Temp |
| Location of Control Panel | Inside Right Back of Fridge |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Light Position | Sides |
| Number of Lights | 1 x Light |
| Number of Light Levels | 1 x Light Level |
| Lighting Power | 10 W |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 840 mm |
|---|---|
| Width | 540 mm |
| Depth | 540 mm |
| Product Weight | 33 kg |
| Packaged Width | 57 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 59 cm |
| Packaged Height | 87 cm |
| Packaged Weight | 35 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###




