- Cart is empty
Electrolux 6kg Sensor Vented Dryer - White (UltimateCare Series/ EDV605H3WC)
Electrolux 6kg Sensor Vented Dryer - White (UltimateCare Series/ EDV605H3WC)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $699 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience the perfect combination of efficiency and fabric care with the Electrolux 6kg Sensor Vented Dryer with 12 Programs. Featuring multiple drying programs, including a Hygiene Cycle to remove harmful bacteria, this dryer keeps your clothes clean and fresh. Its SensorDry protects your clothes from over-drying, while ColourCare technology ensures your fabrics stay vibrant wash after wash. Furthermore, its reverse drum action reduces tangling, saving you time on ironing.
Key Overview
Product Highlights
*Tested for Candida albicans, MS2 Bacteriophage and Escherichia coli in an external test performed by Swssatest Testmaterialien AG in 2021 (test Report No. 20242021).
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Vented Dryer |
| Model Number | EDV605H3WC |
| Colour | White |
| Series | UltimateCare Series |
|---|
| Load Capacity | 6 KG |
|---|---|
| Energy Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 269 kWh/year |
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Sensors Detects Moisture + Adjusts Drying Cycle Based On Feedback |
|---|---|
| Drying System | Sensor Drying System |
| Number of Dry Cycles | 12 x Programs |
| Drying Programs | Hygiene, Bedding, Denim, Easy Iron, Cotton, Synthetic, Delicate, Refresh, Mixed Dry, Wool, Fast 40, Eco Cotton |
| Dryness Settings | Extra Dry, Cupboard Dry, Iron Dry |
| Sensor Drying | Yes |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Transparent Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Touch Button Panel |
|---|
| Noise Level | 63 dB |
|---|
| Filter Type | Single Lint Filter System - Front Pocket |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance. |
| Exhaust Vent Location | Front or Rear Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | External Venting Required |
| Vent Style | Front or Rear Venting |
| Compatible Venting Kit | DVK006, ULX104 | Available Separately |
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Stacked, Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Included |
| Power Indicator | Yes |
|---|
| Height | 795 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 560 mm |
| Product Weight | 25 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






