- Cart is empty
Electrolux UltimateCare 500 Series 8kg Front Loader Washing Machine - White (EWF8023P5WCS)
Electrolux UltimateCare 500 Series 8kg Front Loader Washing Machine - White (EWF8023P5WCS)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,099 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Maintain and protect the clothes you love with the Electrolux UltimateCare 500 Series 8kg Front Loader Washing Machine. Boasting special Full Wash 45, DelicatesPlus, and Sanitise options, this unit treats your favourite fabrics with utmost precision and gentleness. It also highlights SmartSelect and UltraMix technology to provide efficient and reliable performance. Plus, this unit showcases a clean white finish and a freestanding/stackable build, so it's a breeze to integrate into your home.
Key Overview
Product Highlights
1 Comparing the Full Wash 45 program with the longer Cotton 40°C program.
2 Tested for Candida albicans, MS2 Bacteriophage, and Escherichia coli in an external test performed by Swissatest Testmaterialien AG in 2021 ("Test Report No. 202120117, 20232072").
3 Tested on a 3kg mixed load, using the recommended powder detergent dosage. Results may vary depending on load size, detergent type and water hardness.
4 Can be stacked using a compatible E1WYHSK2 kit (sold separately).
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | EWF8023P5WCS |
| Colour | White |
| Series | UltimateCare 500 Series |
|---|
| Load Capacity | 8 KG |
|---|---|
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 274 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 68 L per wash |
| Water Pressure | 0.05 MPa - 0.8 MPa |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent / Softener / Pre-Wash / Bleach |
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Lid / Door Material | Tempered Glass Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | SmartSelect, Electronic Rotary & Touch Button Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Power On/Off, Start/Pause, Child Lock, Finish In, Hygienic Care, Prewash, Spin, Temp, Wash, Confirm Star |
| Location of Control Panel | Top Front of Washing Machine |
| Number of Quick Touch Selections | 12 x Quick Touch Selections |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|
| Type of Motor | Inverter Motor |
|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 12 x Wash Programs |
| Wash Programs | Spin, Bedding, Cotton, Tub Clean, Rinse & Spin, Sports, Quick 15, Baby Care, Full Wash 45, Sanitise, Eco Cotton, DelicatesPlus |
| Extras Programs | Wash Choice Selection, Deep Rinse, Save Favourite, Start/Pause, Add Clothes, Temperature, Spin Option, Prewash, Child Lock, Hygienic Care |
| Max Spin Speed | 1200 RPM |
|---|---|
| Rinse Hold | Yes |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Power On/Off, Child Lock |
| Display Type | SmartSelect, Electronic Rotary & Touch Button Display |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Electrolux App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Stackable |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | E1WYHSK2 |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1400mA |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 659 mm |
| Product Weight | 74 kg |
| Packaged Width | 63.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 69.8 cm |
| Packaged Height | 87 cm |
| Packaged Weight | 76 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









