- Cart is empty
Haier 6kg Sensor Vented Dryer - White (300 Series/ HDV60AWW1)
Haier 6kg Sensor Vented Dryer - White (300 Series/ HDV60AWW1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $649 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Say goodbye to laundry day blues, thanks to the Haier 6kg 15 Program Sensor Vented Dryer! A wise investment for modern homes, this appliance is thoughtfully engineered with Auto-Sensing technology, 15 dry programs, 3 dryness settings, Delay Start, and reverse tumbling to accommodate all your drying needs. You can also utilise its Anti-crease function to ensure your garments come out with less wrinkle. For added convenience, this dryer includes stacking and mounting kits, allowing for customised installation in any laundry space.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Vented Dryer |
| Model Number | HDV60AWW1 |
| Colour | White |
| Series | 300 Series |
|---|
| Load Capacity | 6 KG |
|---|---|
| Energy Star Rating | 2 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 267 kWh/year |
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Sensors Detects Moisture + Adjusts Drying Cycle Based On Feedback |
|---|---|
| Drying System | Sensor Drying System |
| Number of Dry Cycles | 15 x Programs |
| Drying Programs | Air Dry, Bedding, Cottons, Delicate, Durable, Express 30, Mixed, Synthetics, Time Dry, Towels |
| Dryness Settings | 3 x Dryness Settings - Damp, Dry, Extra Dry |
| Maximum Dry Time | 30, 60, 90, 120 Minutes |
| Sensor Drying | Yes |
| Delay Start | Yes |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Push Button Panel |
|---|
| Filter Type | Lint Filter - Front Pocket |
|---|---|
| Number of Filters | 1 x Filter |
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance. |
| Exhaust Vent Location | Front Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | External Venting Required |
| Vent Style | Choice of Front or Rear Venting |
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Keylock |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding, Stackable or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Included |
| Stacking Kit Option | Yes - Included |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 830 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 585 mm |
| Product Weight | 35 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











