- Cart is empty
Haier 7kg Top Loader Washing Machine - White (500 Series/ HWT07AN1)
Haier 7kg Top Loader Washing Machine - White (500 Series/ HWT07AN1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $879 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Say goodbye to laundry hassles and enjoy the convenient, reliable washing performance offered by the Haier 7kg 12 Program Top Loading Washing Machine! This brilliant appliance highlights a spacious 7 kg capacity and 12 specialised cleaning programs, making it a practical choice for busy homes. It is also fitted with auto-balancing technology to ensure that your laundry stays evenly distributed for optimal cleaning results. Plus, it has a double lint filter, a soft-close lid, and user-friendly controls for effortless operations and a seamless laundry experience.
Key Overview
Product Highlights
*Some assembly is required.
**Hot and cold water supply required.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | HWT07AN1 |
| Colour | White |
| Series | 500 Series |
|---|
| Load Capacity | 7 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 7 KG |
| Energy Star Rating | 3.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 312 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 3.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 86 L per wash |
| Water Supply | Hot and Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Fabric Softener Dispenser |
| Default Door Hinge | Top |
|---|---|
| Door Type | Lift-Up Lid |
| Door Design | Tempered Glass with Soft Close Lid |
| Control Panel Type | Button Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Rear of Washing Machine |
| Filter Type | Double Lint Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Drum Type | No Central Post Agitator |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 12 x Wash Programs |
| Wash Programs | Bulky, Cottons, Delicate, Drum Clean, Eco, Express 30, Hygienic, Mixed, Sheets, Synthetics, Towels, Wool |
| Extras Programs | Soiled +, Eco Options, Soak |
| Spin Speed | 820 RPM |
|---|---|
| Max Spin Speed | 820 RPM |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Hot and Cold Water Supply Required |
| Height | 985 mm |
|---|---|
| Width | 550 mm |
| Depth | 570 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







