- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
LG Series 3 9kg Top Loader Washing Machine - Graphite (WTX3-09G)
LG Series 3 9kg Top Loader Washing Machine - Graphite (WTX3-09G)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,149 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience an easier way to tackle your laundry with the LG Series 3 9kg Top Loader Washing Machine. A great choice for busy, modern households, this appliance offers ample capacity and 7 wash programs to accommodate your day-to-day laundry needs. Plus, this unit supports the LG ThinQ app for effortless remote laundry control.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Top Load Washing Machine |
| Model Number | WTX3-09G |
| Colour | Grey |
| Series | Series 3 |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 3.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 110 L per wash |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|
| Door Design | Black Tinted Tempered Glass Cover |
|---|
| Control Panel Type | Dial + Hard Buttons & LED Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Washing Machine |
| Drum Type | Stainless Steel Drum |
|---|
| Number of Wash Programs | 7 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | AI Wash, Cotton, Downloaded Cycle, Duvet, Delicates, Quick Wash, Rinse + Spin |
| Number of Spin Speed | 6 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | 400 - 1400 RPM |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
|---|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Power Cable Length | 1.4 m |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Height | 1043 mm |
|---|---|
| Width | 590 mm |
| Depth | 645 mm |
| Product Weight | 41 kg |
| Packaged Width | 63 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 69.8 cm |
| Packaged Height | 116 cm |
| Packaged Weight | 46 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















