- Cart is empty
Bissell Revolution Hydrosteam Professional Carpet & Upholstery Cleaner - Copper Harbour (3672H)
Bissell Revolution Hydrosteam Professional Carpet & Upholstery Cleaner - Copper Harbour (3672H)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,199 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Redefine your cleaning experience with the Bissell Revolution Hydrosteam Professional Carpet & Upholstery Cleaner. A breakthrough in home maintenance, this appliance perfectly combines HydroSteam Technology and Dual PowerBrushes that are ready to take on the challenge of getting rid of tough, sticky, and stuck-on stains on various surfaces. It also offers total user convenience with its three handy modes, a low-profile foot, and an LED display.
Key Features
*Please Note: Compatible Bissell Cleaning Formula is sold separately.
| Brand | Bissell |
|---|---|
| Product Type | Deep Cleaner |
| Model Number | 3672H |
| Colour | Copper |
| Vacuum Type | Deep Cleaner |
|---|---|
| Surface Recommendation | Carpets, rugs, fabric upholstery |
| Dirty Water Tank Capacity (Shampooers) | 3.7L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Steam Levels | 1 |
|---|---|
| Hose Length | 2.1m |
| Cleaning Path Width | 25 cm |
| Sample Solutions | Included |
|---|---|
| Solution Size | 236ml |
| Number of Modes | 3 (Steam Pretreat Mode, SteamWash Max Clean Mode, Quick Dry Mode) |
|---|
| Technology Type | HydroSteam Technology |
|---|
| Accessories - List | 2-in-1 Pet Upholstery Tool, 8cm Tough Stain Tool, 2-in-1 Crevice Tool, Stain Trapper Tool, and 3-in-1 Tool (Steam through foot of the machine only) |
|---|
| Display Type | LED Display |
|---|
| Corded or Cordless | Corded |
|---|---|
| Cord Length | 7m |
| Wattage/Voltage | 1500W |
| Product Width | 45 cm |
|---|---|
| Product Depth | 32 cm |
| Product Height | 110.5 cm |
| Product Weight | 10 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















